evlilik

Mükemmel Evliliğin Sırları Nelerdir?

Hepimiz hayatımızı paylaşacağımız insanla bir ömür geçireceğimiz mükemmel bir evliliğimizin olmasını isteriz.Kavgasız, gürültüsüz,her an sevgi dolu bir beraberliğin hayalini kurar dururuz.Ama ne yazık ki her evlilikte tartışmaların,kavgaların olduğu, çiftlerin birbirine kızgın ve küs kaldığı zamanlar olacaktır.Bu zamanları ve bu zamanların evliliğe verdiği hasarı en aza indirecek ve evliliği capcanlı tutacak küçük ama bir o kadar önemli bazı sırlar var.Peki mükemmel evliliğin sırları neler?

1) Kıskanç Olmayın: Hiç şüphesiz ilişkiyi en çok zedeleyen sorunlardan biri kıskançlıktır.Özellikle kadınlar için eşleri tarafından kimi zaman kıskanılmak hoş ve çekici gelse de gereksiz  yere yapılan yersiz kıskançlıklar bir zaman sonra yıpratma noktasına gelecektir. ‘Seviyorum ki kıskanıyorum’ dediğinizi duyar gibiyim, fakat kıskançlıklarınızla dolu geçirdiğiniz her anın evliliğinize ve partnerinize zarar verdiğini, bu durumun onu yorduğunu biliyor muydunuz? Artık evet.

   2)İlgili Olun‘Seviyorum ama gösteremiyorum’ dediğinizi de duyar gibiyim.Sevildiğini bilmek güzel şey, sevildiğini duymak ve bunu somut şekilde hissetmek daha da güzeldir.Eşinize apansız söyleyeceğiniz bir çift güzel söz, bir tatlı bakış onun içini ısıtacak, hala ilk gün ki gibi sevildiğini hissedip mutlu olacaktır.

3) Monotonluktan Sıyrılın: Her anın aynı geçmesi, yapılan aynı  aktiviteler eşlerin birbirinden sıkılmasına ve evliliklerinin monotonlaşmasına sebep olur.Bu sebeple evliliğinizi canlı tutmak için sıra dışı anlar paylaşmalı, sosyal aktivitelerde bulunmalı,hatta flört döneminizde gezdiğiniz yerleri gezmeli, izlediğiniz filmleri izlemelisiniz.Bu şekilde güzel anılarınızı tekrar canlandırabilirsiniz.

   4)Farklılıklarınıza Saygı Gösterin: Unutmayın, siz beyazı severken eşinizin siyahı sevmesi çok normal.Birbirinizin farklılıklarına saygı duyun, hoşgörü ile karşılayın.

 5)Birbirinizi Özgür Bırakın: Evet, birbirinizi çok seviyorsunuz her an yan yana olmak istiyorsunuz ama kimi zaman birbirinizi özgür bırakmak ilişkinize emin olun çok iyi gelecek. Bırakın eşiniz arkadaşlarıyla bir fincan kahve içsin, ya da uzun zamandır göremediği dostlarıyla lise yıllarını yad ederek halı saha maçı düzenlesin.Birbirinize nefes aldırın!

7)Öfkenizi Kontrol Edin: Öfkeli anınızda asla şiddete başvurmayın. Müzik dinleyin, başka bir işle uğraşın gerekirse o ortamı terkedin. Fırtınanın kısa sürmesi için elinizden gelen her şeyi yapın ki sonra pişman olmayın.

8)Önem Sırasını Değiştirmeyin: Aşık olduğunuz insan sizin için çok önemli. Genellikle çocuk sahibi olduktan sonra ilgi odakları değiştiğinden  eşler birbirine zaman harcamayan iki yabancıya dönüşürler. Çocuğunuz olsa dahi eşinize gereken ilgiyi göstermeli, yeterli zamanı ayırmalı, onu hala çok sevdiğinizi hissettirmelisiniz.

9)Kendi cumhuriyetinizi kurmayın: Evliliğinizde hep ‘ben’ diyeceğiniz kendi cumhuriyetinizi kurmayın. ‘Ben’ olmak yerine ‘biz’ olmak emin olun evliliğinizin altın kurallarından biri olacak.

10)Saygıyı asla yitirmeyin: Sonuncu ve en önemli kuralımız ‘saygı’.Sokakta hala el ele yürürken görüp imrendiğimiz o tatlı yaşlı çiftlerin onca seneyi nasıl devirdiğini ve hala nasıl o kadar sevgi dolu göründüklerini bilmek istiyorsanız, kendinize ‘mükemmel evliliğin en önemli sırrının “saygı” olduğunu ‘ hatırlatın.Unutmayın saygı oldukça sevgi baki kalacaktır…

Yazar: sunsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir