moda

Moda Nedir?

“Paralarımı tam olarak burada görmeyi seviyorum… Gardrobumda asılı şekilde.” der Carrie Bradshaw. Kesinlikle öyle! Modaya hayatlarını adamış kadınlar bilirler, bu yılın modası büyük boy çanta,stiletto,geometrik kesim kıyafetler,salopetler,jeanler için bütün bir ay çalışmanın ne demek olduğunu. Hele jeanler… Sadece jean’le tüm dünyayı kurtarabilirdim! Peki nedir moda?

Bir çok ismi var. Fashion,vogue,manner,style,mode,custom,trend.. Modanın tarihçesi milattan binlerce sene öncesine dayanıyor. Çinlilerin ayaklarını küçültmek için sıkıntılara girmesi, Babilli ve Asurlu erkeklerin genellikle kaba, saçaklı ve yün elbise giymeleri asırlarına göre bir moda hareketidir aslında. Kırım civarında yapılan arkeolojik kazılar sırasında M.Ö 3.ve 5. yüzyıllara ait renkli,çizgili ve değişik desenli kumaşların bulunması o zamanın da bir modasının olduğunu ortaya koymaktadır. Yıllardan beri moda nedir konusu tartışılmakta ve sonunda “İnsanın kendine yakışanı giymesidir” şeklinde uzlaşılmaktadır. Bence aynanın karşısına geçtiğimde kendimden hoşnut olduğum halimdir.

Moda hakkında yapılan bir çok farklı tanım aslında modanın ne kadar evrensel bir kavram olduğunu ispatlar. Moda bir yaşam biçimidir! Kişinin yaşam kalitesini, zevkini, hatta kişiliğini temsil eder. Ve bir ayrıcalıktır… Herkes güzel giyinebilir fakat herkes stil olamaz. Bu yüzden modaya aşık kadınlar hep mutludurlar. Çünkü bilirler ki, bir kapı kapandığında bir ayakkabı kutusu açılır…

Yazar: sunsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir