grip

Grip Nasıl Bir Hastalıktır?

 

Grip hastalığı, virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığıdır. Hapşırma ve burun akıntısı gibi dış özellikler görünür. Hastalık öksürme, hapşırma ve el teması ile başka birine geçer. Dinlenmeniz ve aslında hastalığı çokta büyütmemeniz gerekir. Hastalıktan bir gün önce ve yedi gün sonra hastalık bulaşıcı durumdadır. Doktor kontrolünde rahatlıkla iyileşmeniz söz konusudur.

 

Grip Nasıl Oluşur?

grip

 

Hastalık sebebiyle yorgun ve halsiz olabilirsiniz. Soluk algınlığıyla bazen karıştırılabilir. Fakat ikisi farklıdır. Grip daha ağır seyreden bir rahatsızlık olup soğuk algınlığı daha hafif atlatılır. Halk arasında bu durum çok karıştırılır. Tedavi yöntemleri farklıdır. Grip 38 derecenin üzerinde ateş ile gözlenebilir. Grip, influenza denilen virüsün bronşlar ve akciğerden oluşan solunum sisteminde meydana gelen yüksek derecede bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Virüs yüklü su damlacıkları havada saatlerce asılı kalabiliyor. Bu damlacıklar nefes yoluyla alındıklarında, alt ve üst solunum yoluna yerleşir ve hızla çoğalırlar.

 

Kuluçka süresi, 1 – 3 gün arasında değişir ve bu dönemde kişide hastalık belirtisi olmamasına karşılık, bulaştırıcı özellik bulunur. Eğer hastalık ilerlerse larenjit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabına dönüşebilir. Daha fazla ilerlerse zatürre, menenjit, beyin ve kas iltihabı gibi yaşamı tehdit eden veya ölümle sonuçlanan hastalıklar ortaya çıkabilir.

Grip Nasıl Anlaşılır?

 

Grip misiniz ? Yoksa nezle misiniz ? Bunu şu şekilde anlayabilirsiniz, grip hızlı gelişir ve genelde ateş varsa grip anlamına gelir. Grip hastalığı haftalar boyu sürebilir. İkisi de baş ağrısına neden olabilir. Nezle genelde boğaz ağrısı ile başlar. Tıkalı burun nezle anlamına gelebilir. Aradaki bariz farklar bunlardır. İnfluenza virüsünün 3 tipi mevcuttur. A, B ve C olarak sınıflandırılır. A tipi insanlarda ve hayvanlarda hastalık yapar. B ise sadece insanlarda hastalık yapar. C tipi ise çok hafif hastalık yaptığı için salgınlara yol açmaz.

Yazar: sunsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir