aşk

Aşk Nedir?Niçin Aşk vardır?

Birinden hoşlanmak, kalben o kişiye bağlanmak pek çok kişi için dünyanın en güzel hislerinden bir tanesidir. Hatta yeni aşık olan bir kişi için bu duygu zamanın ötesinde apayrı bir duygudur. Geçmiş, gelecek, şimdiki zaman gibi zaman kipleri onun için artık hiçbir şey ifade etmez. Bazen konuşulan kelimelerin çoğu aşk sözleri olur böyle durumlarda. Peki insanları bu denli etkileyen ve adına aşk denilen kelime neleri ifade eder?

Aşk Nedir?

Hasretin ta kendisidir aşk. Sevdiğini göremediğinde özlemektir. Görememeye dayanamayıp o hasreti yaşayabilmektir. Yazılan tüm güzel sözler de sevdiğin kişiyi arayabilmektir. Bundan da öte hasret içerisinde kavrulurken kişinin şiirler, hikayeler, masallar yazabilmesidir. Uzakta olduğu zamanlarda onu hayal edebilmek, ona dokunduğunu düşleyebilmektir.

Niçin Aşk vardır?

Bir hissiyatın başlaması için gerekli olan duygu yükü olsa da aşk, fiziki boyutta bir neslin devamı içinde gereklidir. Belki de hayvanlarla aramızdaki en büyük farklar arasında bu duygu. Pek çok hayvan neslinin devamı için karşı cinste tekil ayrım yapmaz. Ancak biz insanlar için tek eşlilik geçerlidir.

Aşk belirtileri Nelerdir?

Bu duygu insan üzerinde fiziksel ve ruhsal olarak pek çok olgu bırakır. Bu olgular sayesinde bir insanın aşık olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir.  Aşk belirtileri arasında genel olarak iştahsızlık, uykusuzluk, nedensiz yere gülmeler yada ağlamalar, ağızdan dökülen anlamlı sözler görülür. Aşık olmuş bir kişi sürekli olarak sevdiği kişiyle beraber olmak ve onu görmek ister. Bu dönemde kıskançlık seviyesinde yükseklik görülür. Ufak tartışmalar dahi olsa bu kişiyi çok üzer. İştahsızlık durumları baş gösterir. Ne kadar da güzel yemekler sunsanız bu kişi için bir anlam ifade etmeyecektir. Peki tüm bu yaşanılanlar gerçek bir aşkımı ifade eder?

Gerçek aşk Nedir?

Herkes ciddi duygu yüküne kapıldığında aşık olduğunu ve kendisi için doğru kişinin bu kişi olduğunu düşünür. Ancak esasında gerçek duygu yükünün ne olduğu konusunda bilgi sahibi olan insan sayısı çok azdır. Aşkı tanıyabilmek için ilk olarak bir kimsenin kendisini sevmesi ve kendisiyle barışık olması gerekir. Kendisini yeterince tanıyamayan ve sınırlarını bilmeyen kimselerden aşk duygusunu tanımlayabilmesi beklenemez. Tüm bunları başarabilen ve olgunluğa ulaşmış kişilerin duyguları aşkı ifade eder.

Yazar: sunsan

1 thought on “Aşk Nedir?Niçin Aşk vardır?

    guzel

    (Temmuz 10, 2018 - 8:55 am)

    Merhaba Gerçek Aşk Eskilerde Kaldı Sanırım. Şimdilerde Görüyoruz Herkes Sanal aşk Peşinde koşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir