iltihap

Apse Nedir? Belirtileri ve tedavisi nedir?

Apse Nedir?   Apse deri yüzeyinde kırmızıya dönük şişkinliklerdir. Apseler genellikle saydam bir sıvıyla doludur. Çoğunlukla bakterilerden dolayı oluşur. Kıl kökü nedeniyle oluşan apselerde vardır, bunlara da çıban denir. Apseler vücudun her yerinde olabilir. Ancak apse en çok sırt, yüz, vajina, omuz be kalçada çok olur. Bazen koltuk altında da apse görülebilir. Çoğu apse zararsızdır. Kendiliğinden iyileşir. Reçete olmadan satılan kremler apsenin iyileşmesini sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda apseyi tedavi etmek çok zordur.

Nadiren de olsa bazı apselerin hayati tehlikeye yol açtığı gözlemlenmektedir. Antibiyotikler bazen apseler için yeterli olmayabilir. Apsenin genelde bir doktor tarafından açılıp boşaltılması gerekmektedir. Bazen apse dokunmadan da kendiliğinden atabilir. Doktor genelde kesik atarak işlem yapar.

  Apse Belirtileri Nelerdir?

  1.     Derinin altında sert bir kitle olur
  2.     Bölgede acı ve ağrı olur.
  3.     Bölgede sıcaklık ve kızarıklık olur.
  4.    Gözle görülen bölgede sarı iltihap olur.
  5.   Ateş görülür.
  6.   Titreme görülür.

 Apse Neden Olur?

  Birçok apse bakterilerden dolayı meydana gelir. Bakterilerle savaşmak için vücudumuz beyaz kan hücreleri salgılar. Bu esnada dokuların bazıları ölür ve oraya iltihap dolmaya başlar. Bu yerde ölü dokular ve iltihap bulunur. Ayrıca beyaz kan hücreleri ile bakterilerde görülür.   1-      Bakteri   Aşağıdakilerden birine sahipseniz apse oluşur.

a)      Enfeksiyon taşıyan biriyle temas b)      Akne gibi kronik hastalığınız varsa c)       Diyabetiniz varsa d)      Kendi hijyeninize dikkat etmiyorsanız  

 Apse Nasıl Geçer?

  Küçük olan apseler kendiliğinden geçer. Ancak büyüklerin tedavisi için drenaj işlemine ihtiyaç duyulabilir. Drenaj işleminde bir kesik ile apsenin içindeki iltihap boşaltılır. Sıcak kompres yapmakta bazen apseyi tedavi edebilir. Ancak apseniz geçmiyorsa doktora başvurmalısınız. Doktor drenaj yöntemi ile bir kesik atarak içindeki iltihabı boşaltacaktır.

Apse Türleri Nelerdir?  

1-      Rektum ve anüs bölgesinde çıkan apse vardır.

 2-      Vajinanın girişinde çıkan bezlerde apse olabilir.

3-      Nadir görülse de beyinde oluşan apse vardır.

4-      Diş etinde oluşan apse vardır.

 5-      Boğaz duvarlarında oluşan apse

6-      Kuyruk sokumunda oluşan apsede vardır.   Sağlığınız açısından herhangi bir durumla karşılaştığınızda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Doktorunuzun onayı olmadan bir ilaç kullanmayınız. Kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın.

Yazar: sunsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir