alerji

Alerji Nedir? Kimlerde Görülür?

 Alerji, vücudumuzun dışarıdaki bazı maddelerden veya hava koşullarından etkilenmesi ya da psikolojik birtakım sorunlar karşısında tepki göstermesidir. Alerji çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz; ALERJİK RİNİT,  ALERJİK ASTIM, ALERJİK KONJONKTİVİT, ATOPİK DERMATİT, ARI SOKMASI, ANAFİLAKSİ.       Alerji belirtileri alerjik çeşitlere göre farklılık gösterebilir. Burun akıntısı, kaşınma, hapşırma, boğazda gıcık, öksürük,  geniz akıntısı ve burun tıkanıklığıdır. Polen ve ev tozları gibi bazı alerjenler alt solunum yollarını etkileyerek astım, öksürük, nefes darlığına ve üst solunum yollarını etkileyerek de burun akıntısı, hapşırık gibi belirtilere yol açar. Alerjik kişilerde, normal kişilere göre daha çok burunda et büyümesi, cilt reaksiyonu, astım ve sinüzit görülmektedir. Alerji tedavileri şu şekilde yapılmaktadır; Alerji tedavisine bakacak olursak şu şekilde ifade etmemiz doğru olacaktır. Alerjenlerden uzak durmak, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır.

• Alerjenlerden uzak durmak tahmin edildiği gibi zor bir durumdur hatta mümkün olmamaktadır.
• İlaç tedavisinde kortizon ve antihistaminik ilaçlar hastaya verilmektedir. Ancak bu baskılayıcı yani geçici bir yöntemdir.
• En etkili yöntem aşı tedavisidir. Aşı tedavisinde alerjiye neden olan madde hastaya önce düşük dozda sonra ise dozu yükseltilerek verilmekte, hastanın alerjene karşı duyarlılığı yavaş yavaş ve zaman geçtikçe ortadan kaldırılmaktadır.

Aşı tedavisi 2 yolla yapılır. İlki alerjen düşük dozda deri altına verilir. Tedavi bu şekilde 6 ay ila 12 ay boyunca devam eder. Daha sonra dozlar zamanla daha da artırılır ve alerjene karşı mevcut olan duyarlılık kaldırılmış olur. Diğer yol ise hastanın dil atına damla verilmek suretiyle gerçekleşmektedir. Alerji hastalarının dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Örneğin; parfüm, deodorant ve saç spreyi kullanmamaları gerekmektedir. Alerji başlangıçta masum gibi görünse de ölümcül sonuçlara kadar gidebilmektedir. Alerjik belirtileriniz olduğunda mutlaka dikkate alıp bir doktora başvurun. Sağlığınızı şansa bırakmayın..

Yazar: sunsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir